Folie wykorzystywane w druku wielkoformatowym

Folie monomeryczne (krótkoterminowe) / kalandrowane

Ekonomiczne folie wyprodukowane na bazie monomeru, stosowane do aplikacji na powierzchniach płaskich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Najpopularniejsze zastosowania folii monomerycznych to szyldy, większe samochody dostawcze, ciężarowe, pojazdy komunikacji miejskiej oraz fronty szafek (np. mebli kuchennych), drzwi, ściany itp. Powierzchnie, na których będą aplikowane powinny być pozbawione tłoczeń i innych form przestrzennych (folia nie ma właściwości plastycznych). Standardowo folie tego typu są samoprzylepne, co umożliwia ich wygodną aplikację. Rodzaj kleju jest różny w zależności od produktu oraz producenta: trwały, usuwalny i kanalikowy. Produkty z tej niskokosztowej grupy zalecane są do stosowania krótkoterminowego – przeciętna trwałość to 3 lata.

Folie polimerowe – średnioterminowe

Te popularne produkty wykorzystywane w branży reklamowej, produkowane są na bazie polimerów. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie wymagana jest średnioterminowa trwałość ekspozycji (5-7 lat w zależności od produktu i producenta). Dodatkowym atutem folii polimerowych jest to, że poddają się delikatnemu formowaniu na lekko wypukłych powierzchniach. Folia rekomendowana jest do stosowania wszędzie tam, gdzie wymagana jest lepsza trwałość reklam opartych na druku wielkoformatowym: mocno eksploatowane pojazdy, miejscach nasłonecznione. Do powierzchni o większych przetłoczeniach zaleca się stosowanie folii wylewanych. Do tej grupy produktowej zalicza się także folie translucentne, stosowane w produkcji reklam podświetlanych.

Folie wylewane – długoterminowe

Najbardziej zaawansowane technologiczne folie o ponadprzeciętnych właściwościach. Są wytrzymałe, rozciągliwe i odporne na warunki atmosferyczne (trwałość do 10 lat). Zalaminowane, idealnie nadają się do aplikacji na powierzchnie z przetłoczeniami czy z wystającymi elementami, jak np. nity, śruby itp., dlatego są tak popularne wśród car wrapperów. Folie wylewane są samoprzylepne i w zależności od produktu oraz producenta stosuje się w nich kleje trwałe, adhezyjne lub kanalikowe. Ta ostatnia technologia, zwana Air flow, skutecznie zapobiega powstawaniu pęcherzyków powietrza, co ułatwia aplikację. Produkty dostępne są w różnych kolorach (mat oraz błyszczący). Do wykonywania wydruków przeznaczone są folie w kolorze białym. Zalecane jest zalaminowanie wydruku laminatem wylewanym o identycznych właściwościach jak folia.

Folie OWV – perforowane

Folie OWV to samoprzylepne folie o perforowanej powierzchni. Efekt półprzepuszczalności produkt zawdzięcza dużej ilości otworków gęsto i równomiernie rozmieszczonych na całej powierzchni. Zadrukowane i zaaplikowane na szybę pojazdu lub okna tworzą ciekawy efekt graficzny. Do cech charakterystycznych tego produktu należy zaliczyć to, że od wewnątrz folia ogranicza widoczność jedynie w niewielkim stopniu. Zadrukowane produkty tego typu stosowane są m.in. na witryny sklepowe, szyby autobusów komunikacji miejskiej czy pojazdów osobowych wykorzystywanych jako nośnik reklamy.

Folie dekoracyjne na szkło

Przeznaczone do aplikacji na powierzchniach szklanych. Folie te spełniają funkcje typowo dekoracyjne lub służące ograniczeniu przezierności światła. Najczęściej stosowane są na witrynach sklepowych, w biurach, sklepach, hotelach, restauracjach czy punktach użyteczności publicznej. Najpopularniejsze efekty możliwe do uzyskania za pomocą folii przeznaczonych do naklejania na szyby to efekt zmrożonego oraz piaskowanego szkła. Występują m.in. w kolorach białym, czarnym, srebrnym i złotym oraz ich odcieniach. Można wykonać na nich nadruk dla zwiększenia indywidualnego efektu.

Folie podłogowe

Wysokiej jakości trwałe folie, które doskonale nadają się do aplikacji na podłodze. Wykorzystywane głównie w branży reklamowej, jako medium do niestandardowej prezentacji treści. Mogą być aplikowane na asfalcie, kostce brukowej czy powierzchniach kamiennych. Reklamy umieszczane na podłogach doskonale zwracają na siebie uwagę, sprawiając, że to medium reklamowe cieszy się dużym zainteresowaniem. Folie podłogowe doskonale spełniają też swoją funkcję w tworzeniu oznakowania poziomego, np. szlaków komunikacyjnych na targach czy imprezach sportowych. W ofercie znajdują się także produkty, które nadają się do aplikowania na innych powierzchniach, jak podłogi drewniane czy dywany.